عوارض تولوئن بررسی خطرات و msds تولوئن 
سینا فرآیند حکیم عرضه کننده مواد شیمایی با کیفیت و قیمت رقابتی
جهت استعلام قیمت و موجودی تماس حاصل فرمایید ( ٣٣٩٨٩٤٠٦- ٣٣٩٨٩٣٠٣)

عوارض تولوئن بررسی خطرات و msds تولوئن

اگر شما خیلی با مواد شیمیایی سر و کار نداشته باشید ممکن است حتی اسم تولوئن را تا به حال نشنیده باشید. اما این ماده در اغلب محصولاتی که با آن ها  سر و کار دارید مورد استفاده قرار می گیرد. ترکیب فوق  بی رنگ، نامحلول در آب و با بویی تند می باشد. کار کردن با آن نیازمند رعایت نکات ایمنی است که در این مقاله سعی داریم تا بیشتر به عوارض تولوئن و بررسی msds آن بپردازیم پس با ما همراه باشید:
 
 
بررسی اهمیت استفاده از ترکیب فوق:
 این ماده می تواند به صورت صنعتی یا آزمایشگاهی تولید شود و در مقادیر اندکی به طور طبیعی در نفت خام نیز موجود می باشد. عمده کاربرد آن برای ساخت بنزن است. بنزن ماده ی اساسی ساخت محصولات پلاستیکی و سایر مواد سنتزی می باشد. از جمله کاربرد های این ترکیب می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 
رنگ ها و رقیق کننده ها
بنزین هواپیما
دارو
مواد شوینده
پولیش ناخن
لاک و چسب
لاستیک
ضد یخ
جوهر چاپ
پاک کننده های لک
عوارض و خطرات استفاده:
تولوئن یک مایع بسیار قابل اشتعال است و می تواند باعث آسیب خفیف پوست و چشم شود. با این حال عمده خطری که این ترکیب می تواند فرد را تهدید کند از طریق استنشاق می باشد. محصولات حاوی تولوئن می توانند بخارات خطرناکی ایجاد کنند که در صورت استنشاق در غلظت های بالا (>200 ppm) می تواند باعث حالت تهوع ، سردرد ، از دست دادن حافظه ، بی هوشی و حتی مرگ شود. شما می توانید هنگام استفاده از محصولات حاوی این ماده، مانند هنگامی که اتاقی را رنگ می کنید و یا در پمپ بنزین در معرض خطر استنشاق این ترکیب قرار بگیرید.
 
توجه نمایید که قرار گرفتن در معرض طولانی مدت یا مکرر بخارات این ماده می تواند باعث آسیب شدید سیستم عصبی مرکزی شود. استفاده از اقدامات احتیاطی لازم هنگام استفاده از خود این ماده و یا محصولات ساخته شده با آن ضروری است.
 
Msds تولوئن
هشدار!
 
msds تولوئن
دارای مایع و بخار قابل اشتعال است. باعث تحریک چشم ، پوست و دستگاه تنفسی می شود. تنفس بخارات ممکن است باعث خواب آلودگی و سرگیجه شود. ممکن است از طریق پوست جذب شود. خطر احتمال آسیب به جنین  وجود دارد . ممکن است باعث آسیب به سیستم عصبی مرکزی شود. احتمال آسیب به کبد و کلیه را دارد. در صورتی که این ماده بر روی پوست و چشم شما ریخت مکان آلوده را با آب به خوبی شست و شو دهید و از خنثی کننده های شیمیایی استفاده نکنید. در صورت تنفس، به هوای تازه بروید و در صورت بروز مشکلات تنفسی با پزشک تماس بگیرید. در صورتی که مده بلعیده شود هرگز سعی نکنید که قربانی را مجاب به استفراغ کنید و فورا با پزشک و مراکز درمانی تماس حاصل فرمایید
 
اگر فرد:
 هوشیاری خود را از دست داد: او را به هوای تازه منتقل کنید
 
مشکلات تنفسی: به او تنفس مصنوعی و یا اکسیژن برسانید
 
ایست قلبی: احیا را انجام دهید.
 
هوشیار اما با مشکلات تنفسی: اورا در حالت نیمه نشسته قرار دهید
 
قربانی در شوک: کمر و پاهایش را کمی بالا نگه دارید
 
بررسی خطرات GHS
:H225 بخارات و مایع بسیار اشتعال پذیر
 
H304: در صورت بلعیدن می تواند کشنده باشد
 
H315: باعث تحریک پوست می شود
 
H336: ممکن است باعث خواب آلودگی و یا سرگیجه شود
 
H361: احتمال آسیب به بارداری و یا جنین
 
H373 : ممکن است در اثر قرار گرفتن به صورت طولانی مدت یا مکرر باعث آسیب به اندام ها (سیستم عصبی مرکزی ، کبد ، قلب) شود
 
H402: برای زندگی آبزیان مضر است
 
نکات ایمنی هنگام کار با تولوئن
چه نکات ایمنی را هنگام استفاده از آن رعایت کنیم؟
P201: قبل از استفاده دستورالعمل ها را به طور کامل مطالعه نمایید
 
P202: تا زمانی که اقدامات احتیاطی مطالعه نشده است از آن استفاده نکنید
 
P210: از گرما، شعله، سطوح داغ آن را دور نگه دارید. در محیط سیگار نکشید.
 
P233 : ظرف را محکم بسته نگه دارید.
 
P242 : فقط از ابزارآلات بدون جرقه استفاده کنید.
 
P260: بخارات آن را استنشاق نکنید
 
P264: بعد از استفاده دست های خود را بشویید
 
P370 + P378 : در صورت بروز آتش سوزی از دی اکسید کربن (CO2) ، پودر یا فوم مقاوم در برابر الکل استفاده کنید
 
P403 + P235 : در مکان های با تهویه مناسب و خنک نگهداری شود.
 
وجود تهویه در محیط یکی از نکاتی است که همواره باید با آن توجه نمود به خصوص برای کارگرانی که با این ترکیب کار می کنند و یا اگر در خانه از لاک های ناخن و یا رنگ استفاده می کنید اطمینان خاطر حاصل نمایید که هوا به خوبی رفت و آمد دارد و فضای کار از تهویه ی مناسبی برخوردار است.
 
علاوه بر تهویه، پوشیدن ماسک نیز الزامی است. از تماس این ماده با پوست و چشم خود بپرهیزید و هرگز آن را در نزدیکی منابع گرمایی استفاده نکنید.
 
در صورت استفاده از محصولات خانگی که حاوی تولوئن است ، حتماً هرگونه دستورالعمل ایمنی اضافی را که در برچسب محصول موجود است ، دنبال کنید..
 
 
 
شرایط نگهداری:
مهم است که تولوئن را از منابع گرما یا احتراق دور نگه دارید. این ماده شیمیایی باید در یک ظرف محکم و در بسته و در یک مکان خشک و دارای تهویه مناسب و مطمئن نگهداری شود . توصیه می شود مکانی برای ذخیره مایعات قابل اشتعال در نظر گرفته شده باشد. تولوئن باید از مواد ناسازگار مانند مواد اکسید کننده دور نگه داشته شود
 

 

سینا فرآیند حکیم عرضه کننده مواد شیمایی با کیفیت و قیمت رقابتی
جهت استعلام قیمت و موجودی تماس حاصل فرمایید ( ٣٣٩٨٩٤٠٦- ٣٣٩٨٩٣٠٣)